SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
TDP (Telugu Desam Party)
1 SRI ASHOK BENDALAM 120 ICHAPURAM
2 SRI GOUTHU SYAM SUNDER SIVAJI 121 PALASA
3 SRI ATCHANNAIDU KINJARAPU 122 TEKKALI
4 SMT. GUNDA LAKSHMI DEVI 124 SRIKAKULAM
5 SRI KOONA RAVIKUMAR 125 AMADALAVALASA
6 SRI KALAVENKATARAO KIMIDI 126 ETCHERLA
7 SRI RAMANAMURTHY BAGGU 127 NARASANNAPETA
8 SRI BOBBILI CHIRANJEEVULU 131 PARVATHIPURAM (SC)
9 SMT. KIMIDI MRUNALINI 134 CHEEPURUPALLI
10 DR. APPALA NAIDU KONDAPALLI 135 GAJAPATHINAGARAM
11 SRI NARAYANASWAMI NAIDU PATHIVADA 136 NELLIMARLA
12 SMT. GEETHA MEESALA 137 VIZIANAGARAM
13 SMT. LALITHA KUMARI KOLLA 138 SRUNGAVARAPUKOTA
14 SRI GANTA SRINIVASA RAO 139 BIMILI
15 SRI RAMAKRISHNA BABU VELAGAPUDI 140 VISAKHAPATNAM EAST
16 SRI VASUPALLI GANESH KUMAR 141 VISAKHAPATNAM SOUTH
17 SRI P.G.V.R NAIDU 143 VISAKHAPTANAM WEST
18 SRI PALLA SRINIVAS RAO 144 GAJUWAKA
19 SRI SURYA NAGA SANYASI RAJU KALIDINDI 145 CHODAVARAM
20 SRI PEELA GOVINDA SATYANARAYANA 149 ANAKAPALLI
21 SRI SATYANARAYANA MURTHY BANDARU 150 PENDURTHI
22 SRI PANCHAKARLA RAMESH BABU 151 YELAMANCHILI
23 SMT. ANITHA VANGALAPUDI 152 PAYAKARAOPETA (SC)
24 SRI CHINTAKAYALA AYYANNA PATRUDU 153 NARSIPATNAM
25 SMT. PILLI ANANTHA LAKSHMI 157 KAKINADA RURAL
26 SRI NIMMAKAYALA CHINA RAJAPPA 158 PEDDAPURAM
27 SRI NALLAMILLI RAMAKRISHNA REDDY 159 ANAPARTHI
28 SRI VANAMADI VENKATESHWARA RAO 160 KAKINADA CITY
29 SRI THOTA TRIMURTHULU 161 RAMACHANDRAPURAM
30 SRI DATLA SUBBA RAJU 162 MUMMIDIVARAM
31 SRI AITHABATHULA ANANDARAO 163 AMALAPURAM (SC)
32 SRI GOLLAPALLI SURYA RAO 164 RAZOLE (SC)
33 SRI PULAPARTY NARAYANA MURTY 165 GANNAVARAM (SC)
34 SRI VEGULLA JOGESWARA RAO 167 MANDAPETA
35 SRI PENDURTHI VENKATESH 168 RAJANAGARAM
36 SRI GORANTLA BUTCHAIAH CHOWDARY 170 RAJAHMUNDRY RURAL
37 SRI KOTHAPALLI SAMUEL JAWAHAR 173 KOVVUR (SC)
38 SRI BURUGUAPLLI SESHA RAO 174 NIDADAVOLE
39 SRI PITHANI SATYANARAYANA 175 PENUGONDA
40 DR. NIMMALA RAMA NAIDU 176 PALACOLE
41 SRI BANDARU MADHAVA NAIDU 177 NARSAPURAM
42 SRI PULAPARTHI RAMANJANEYULU 178 BHIMAVARAM
43 SRI VETUKURI VENKATA SIVA RAMA RAJU 179 UNDI
44 SRI ARIMILLI RADHA KRISHNA 180 TANUKU
45 SRI GANNI VEERANJANEYULU 182 UNGUTUR
46 SRI CHINTAMANENI PRABHAKAR 183 DENDULURU
47 SRI BADETI KOTA RAMA RAO 184 ELURU
48 SRI MUPPIDI VENKATESWARA RAO 185 GOPALAPURAM (SC)
49 SRI MODIYAM SRINIVASA RAO 186 POLAVARAM (ST)
50 SMT. PEETHALA SUJATHA 187 CHINTALAPUDI (SC)
51 DR. VALLABHANENI VAMSI MOHAN 190 GANNAVARAM
52 SRI KAGITHA VENKATA RAO 193 PEDANA
53 SRI KOLLU RAVINDRA 194 MACHILIPATNAM
54 SRI MANDALI BUDDHA PRASAD 195 AVANIGADDA
55 SRI BODE PRASAD 197 PENAMALURU
56 SRI BONDA UMA MAHESWARA RAO 199 VIJAYAWADA CENTRAL
57 SRI GADDE RAMA MOHAN 200 VIJAYAWADA EAST
58 SRI DEVINENI UMA MAHESWAR RAO 201 MYLAVARAM
59 SMT. TANGIRALA SOWMYA 202 NANDIGAMA (SC)
60 SRI SREERAM RAJAGOPAL 203 JAGGAYYAPET
61 SRI KOMMALAPATI SREEDHAR 204 PEDDAKURAPADU
62 SRI TENALI SRAVAN KUMAR 205 TADIKONDA (SC)
63 SRI DHULIPALLA NARENDRA KUMAR 207 PONNUR
64 SRI NAKKA ANANDA BABU 208 VEMURU (SC)
65 SRI ANAGANI SATYA PRASAD 209 REPALLE
66 SRI ALAPATI RAJENDRA PRASAD 210 TENALI
67 SRI PRATHIPATI PULLA RAO 215 CHILAKALURIPET
68 DR. KODELA SIVA PRASADA RAO 217 SATTENAPALLI
69 SRI G.V. ANJANEYULU 218 VINUKONDA
70 SRI YARAPATHINENI SRINIVAS RAO 219 GURAZALA
71 SRI SIDDA RAGHAVA RAO 222 DARSI
72 SRI YELURI SAMBASIVA RAO 223 PARCHUR
73 SRI DAMACHARLA JANARDHANA RAO 227 ONGOLE
74 DR. DOLA SREE BALA VEERANJANEYA SWAMY 229 KONDEPI (SC)
75 SRI KADIRI BABU RAO 232 KANIGIRI
76 SRI POLAMREDDY SREENIVASULU REDDY 235 KOVUR
77 SRI KURUGONDLA RAMA KRISHNA 241 VENKATAGIRI
78 SRI BOLLINENI VENKATA RAMA RAO 242 UDAYAGIRI
79 SRI BHUMA BRAMHANANDA REDDY 258 NANDYAL
80 SRI JANARDHANA REDDY B.C 259 BANAGANAPALLE
81 SRI KAMBALAPADU EDIGA KRISHNA MURTHY 261 PATTIKONDA
82 DR. B JAYANAGESWARA REDDY 263 YEMMIGANUR
83 SRI KALAVA SRINIVASULU 267 RAYADURG
84 SRI R JITHENDRA GOUD 269 GUNTAKAL
85 SRI PRABHAKAR REDDY J.C. 270 TADIPATRI
86 DR. B YAMINI BALA 271 SINGANAMALA (SC)
87 SRI PRABHAKAR CHOWDARY V 272 ANANTAPUR URBAN
88 SRI VUNNAM HANUMANTHARAYA CHOWDARY 273 KALYANDURG
89 SMT. PARITALA SUNITHAMMA 274 RAPTADU
90 SRI BALAKRISHNA NANDAMURI 276 HINDUPUR
91 SRI B.K PARTHA SARATHI 277 PENUKONDA
92 SRI PALLE RAGHUNATHA REDDY 278 PUTTAPARTHI
93 SRI GONUGGUNTLA SURYANARAYANA 279 DHARMAVARAM
94 SRI G. SHANKAR 281 THAMBALLAPALLE
95 MRS. M SUGUNAMMA 286 TIRUPATI
96 SRI GOPALAKRISHNA REDDY BOJJALA 287 SRIKALAHASTI
97 SRI TALARI ADITYA 288 SATYAVEDU (SC)
98 SMT. D. A. SATHYA PRABHA 291 CHITTOOR
99 SRI NARA CHANDRA BABU NAIDU 294 KUPPAM
SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
YSRCP (YSR Congress)
1 SRI KALAMATA VENKATA RAMANA MURTHY 123 PATHAPATNAM
2 SRI KAMBALA JOGULU 128 RAJAM (SC)
3 SMT. VISWASARAYI KALAVATHI 129 PALAKONDA (ST)
4 SMT. PAMULA PUSHPA SREEVANI 130 KURUPAM (ST)
5 SRI RAJANNA DORA PEEDIKA 132 SALUR (ST)
6 SRI RAVU VENKATA SUJAY KRISHNA RANGA RAO 133 BOBBILI
7 SRI BUDI MUTYALA NAIDU 146 MADUGULA
8 SMT. ESWARI GIDDI 148 PADERU (ST)
9 SRI DADISETTI RAMALINGAESWA RAO (RAJA) 154 TUNI
10 SRI VARUPULA SUBBA RAO 155 PRATHIPADU
11 SRI CHIRLA JAGGI REDDY 166 KOTHAPETA
12 SRI JYOTHULA NEHRU 171 JAGGAMPETA
13 SMT. VANTALA RAJESWARI 172 RAMPACHODAVARAM (ST)
14 SRI KOKKILIGADDA RAKSHANA NIDHI 188 TIRUVURU (SC)
15 SRI MEKA VENKATA PRATAP APPARAO 189 NUZVID
16 SRI KODALI SRI VENKATESHWARA RAO 191 GUDIVADA
17 SMT. UPPULETI KALPANA 196 PAMARRU (SC)
18 SRI JALEEL KHAN 198 VIJAYAWADA WEST
19 SRI ALLA RAMA KRISHNA REDDY 206 MANGALAGIRI
20 SRI KONA RAGHUPATHI 211 BAPATLA
21 SRI MOHAMMAD MUSTHAFA SHAIK 214 GUNTUR EAST
22 DR. GOPIREDDY SRINIVASA REDDY 216 NARASARAOPET
23 SRI PINNELLI RAMA KRISHNA REDDY 220 MACHERLA
24 SRI PALAPARTHI DAVID RAJU 221 YERRAGONDAPALEM (SC)
25 SRI GOTTIPATI RAVI KUMAR 224 ADDANKI
26 SRI AUDIMULAPU SURESH 226 SANTHANUTHALAPADU (SC)
27 SRI POTHULA RAMA RAO 228 KANDUKUR
28 SRI JANKE VENKATA REDDY 230 MARKAPUR
29 SRI MUTHUMULA ASHOK REDDY 231 GIDDALUR
30 SRI RAMI REDDY PRATAP KUMAR REDDY 233 KAVALI
31 SRI MEKAPATI GOUTHAM REDDY 234 ATMAKUR
32 SRI ANIL KUMAR POLUBOINA 236 NELLORE CITY
33 SRI KOTAMREDDY SRIDHAR REDDY 237 NELLORE RURAL
34 SRI KAKANI GOVARDHANA REDDY 238 SARVEPALLI
35 SRI PASIM SUNIL KUMAR 239 GUDUR (SC)
36 SRI SANJEVAIAH KILIVETI 240 SULLURPET (SC)
37 SRI THIRIVEEDI JAYA RAMULU 243 BADVEL (SC)
38 SRI AMZATH BASHA SHAIK BEPARI 245 KADAPA
39 SRI KORAMUTLA SRINIVASULU 246 KODUR (SC)
40 SRI GADIKOTA SRIKANTH REDDY 247 RAYACHOTI
41 SRI Y.S. JAGAN MOHAN REDDY 248 PULIVENDULA
42 SRI POCHIMAREDDY RAVINDRANATH REDDY 249 KAMALAPURAM
43 SRI ADI NARAYANA REDDY CHADIPIRALA 250 JAMMALAMADUGU
44 SRI RACHAMALLU SIVA PRASAD REDDY 251 PRODDATUR
45 SRI RAGHURAMI REDDY SETTIPALLI 252 MYDUKUR
46 MS. BHUMA AKHILA PRIYA 253 ALLAGADDA
47 SRI BUDDA RAJA SEKHARA REDDY 254 SRISAILAM
48 SRI ISAIAH YAKKALADEVI 255 NANDIKOTKUR (SC)
49 SRI S.V. MOHAN REDDY 256 KURNOOL
50 SMT. GOWRU CHARITHA REDDY 257 PANYAM
51 SRI BUGGANA RAJENDRANATH 260 DHONE
52 SRI M MANI GANDHI 262 KODUMUR (SC)
53 SRI Y BALA NAGI REDDY 264 MANTRALAYAM
54 SRI Y SAI PRASAD REDDY 265 ADONI
55 SRI GUMMANUR JAYARAM 266 ALUR
56 SRI Y VISWESWARA REDDY 268 URAVAKONDA
57 SRI DR. MOPURUGUNDU THIPPESWAMY 275 MADAKASIRA (SC)
58 SRI ATTAR CHAND BASHA 280 KADIRI
59 SRI CHINTALA RAMACHANDRA REDDY 282 PILERU
60 DR. DESAI THIPPA REDDY 283 MADANAPALLE
61 DR. PEDDIREDDIGARI RAMACHANDRA REDDY 284 PUNGANUR
62 SRI CHEVIREDDY BHASKAR REDDY 285 CHANDRAGIRI
63 SMT. R.K. ROJA 289 NAGARI
64 SRI NARAYANASWAMY 290 GANGADHARA NELLORE (SC)
65 SRI M SUNIL KUMAR 292 PUTHALAPATTU (SC)
66 SRI N. AMARANATHA REDDY 293 PALAMANER
SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
VACANT (Vacant)
1 147 ARAKU VALLEY (ST)
2 169 RAJAHMUNDRY CITY
3 212 PRATHIPADU (SC)
4 213 GUNTUR WEST
5 244 RAJAMPET
SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
BJP (Bharatiya Janata Party)
1 SRI PENMETSA VISHNU KUMAR RAJU 142 VISAKHAPATNAM NORTH
2 SRI PAIDIKONDALA MANIKYALA RAO 181 TADEPALLIGUDEM
3 SRI KAMINENI SRINIVAS 192 KAIKALUR
SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
INDPT (Independent)
1 SRI S.V.S.N. VARMA 156 PITHAPURAM
SNoName of the MemberConst.No.Name of the Constituency
NP (Navodayam Party)
1 SRI AMANCHI KRISHNA MOHAN 225 CHIRALA

Today in Council

Today in Assembly

Secretariat Departments

   

Council Elections 2019 

Recent Events

Quick Links

 

Member Login

ePetition

OFFICE AUTOMATION